krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Młode Spółdzielnie konsumenckie w Europie
Organizacja Euro Coop wspiera działania oraz rozwój spółdzielni w Europie.
aaa
Posiedzenie Zarządu Euro Coop
Z ramienia KZRSS w spotkaniu brali udział Prezes Zarządu Ryszard Jaśkowski będący członkiem Zarządu Euro Coop oraz Agnieszka Wroniewicz Dyrektor...
aaa
Kolejna konferencja Społem już za nami!
Copyright by KZRSS "Społem"

Konferencja wyjazdowa Rady Nadzorczej KZRSS w Bułgarii

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR III/2021 Opublikowano: środa, 22, wrzesień 2021

W dniach 11-18 września 2021 roku Rada Nadzorcza Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem" , Zarząd KZRSS „Społem" oraz przedstawiciele spółdzielni członkowskich wzięli udział w zorganizowanej wspólnie z bułgarskim Centralnym Związkiem Spółdzielczym Konferencji w Sofii . Z ramienia gospodarzy uczestniczyły następujące osoby:

Prof. Petar Stefanov – Prezes Bułgarskiego Centralnego Związku Spółdzielczego
Pani Vania Boyuklieva – Wiceprezes Bułgarskiego Centralnego Związku Spółdzielczego
Pan Plamen Petrov – Dyrektor Generalny ds. Metodologii i Handlu Spółdzielczego CZS Bułgaria
Pan Krasimir Ignatov – Dyrektor Generalny Spraw Międzynarodowych CZS Bułgaria
Pani Desislava Kardjova – Dyrektor ds. Turystyki CZS Bułgaria
Pani Okti Doncheva – przedstawicielka departamentu Spraw Międzynarodowych CZS Bułgaria
Pan Atanas Shumkov – Dyrektor ds. Technologii i Informatyki CZS Bułgaria

Celem konferencji była wymiana myśli, poglądów, doświadczeń związanych z kierunkami rozwoju ruchu spółdzielczego, zjednoczenia oraz wzmacniania go na całym świecie, uczenia się od siebie nawzajem i opowiadania się za kooperacyjną formą biznesu w rozmowach z decydentami politycznymi i rządami. Zacieśniany kontakt z CZS Bułgaria zapewnia, że głos polskich oraz bułgarskich spółdzielni konsumenckich będzie dobrze reprezentowany w pracach Parlamentu Europejskiego oraz Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.
W sobotę 11 września Pan Profesor Petar Stefanov – Prezes Bułgarskiego Centralnego Związku Spółdzielczego, gospodarz i współorganizator, uroczyście zainaugurował konferencję oraz przywitał przybyłych gości podczas spotkania w siedzibie CZS w Sofii.
Zaraz po tym rozpoczęła się debata dotycząca międzynarodowej promocji spółdzielczości jako formy biznesu kierującego się wartościami, a nie tylko zyskiem. Spółdzielczość Społem oraz CZS podzielają międzynarodowo uzgodnione zasady i wspólnie działają na rzecz budowania lepszego świata poprzez współpracę. Stawiając sprawiedliwość i równość społeczną w centrum przedsiębiorstwa, spółdzielnie na całym świecie pozwalają ludziom współpracować w celu tworzenia zrównoważonych przedsiębiorstw, które generują długoterminowe miejsca pracy i dobrobyt. Przedstawiciele obu organizacji zgodnie przyznali, że Spółdzielnie pozwalają ludziom przejąć kontrolę nad ich przyszłością gospodarczą, a ponieważ nie są własnością akcjonariuszy, ekonomiczne i społeczne korzyści z ich działalności pozostają w społecznościach, w których są tworzone. Generowane zyski są albo reinwestowane w przedsiębiorstwo, albo zwracane członkom, co stanowi zarówno wymierne jak i niewymierne korzyści dla wszystkich zaangażowanych w ich działalność osób.
Korzystając z możliwości spotkania Prezes Zarządu KZRSS „Społem" Ryszard Jaśkowski wręczył Profesorowi Petarowi Stefanovowi pamiątkową tablicę z podziękowaniami dla CZS Bułgarii za zaangażowanie, wsparcie, stworzenie przyjaznej atmosfery oraz przygotowanie ciekawego i pouczającego programu Konferencji. Jednocześnie Ryszard Jaśkowski przyjął z rąk Profesora Petara Stefanova Złoty Medal Honoru za wkład w rozwój współpracy pomiędzy organizacjami spółdzielczymi w Polsce i Bułgarii. Był to niezmierny zaszczyt i uhonorowanie wizyty w uwagi na wyjątkowość tego odznaczenia. Każdy z uczestników Konferencji otrzymał medale pamiątkowe wydane z okazji 130-lecia bułgarskiego Centralnego Związku Spółdzielczego. W dalszej części spotkania uczestnicy zostali zaproszeni do obejrzenia krótkiego filmy dotyczącego historii bułgarskiej spółdzielczości oraz zwiedzania Narodowego Muzeum Spółdzielczości znajdującego się w siedzibie CZS w Sofii. Pierwszy dzień obrad zakończyła uroczysta kolacja wraz z programem muzycznym. Dzięki wspaniałej opiece i uprzejmości gospodarzy delegaci mogli zwiedzić zabytkowe centrum Soffi oraz kościół Boyana, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Trzeci dzień konferencji w całości poświęcony został spotkaniom studyjnym w towarzystwie przedstawicieli CZS Bułgaria. Delegacja „Społem" została zaproszona do wizyt w:
- Spółdzielni Bulminvex Górna Bania EOOD, która została założona w 1958 roku i jest pierwszą firmą rozlewniczą wody mineralnej w Bułgarii. Firma należy do Centralnego Związku Spółdzielczego. Pierwsza firma rozlewnicza w Bułgarii to tytuł, który dumnie widnieje na etykiecie OPP (orientowany polipropylen), wyprodukowanej przy użyciu nowoczesnej technologii. Jest to jedna z wód w Bułgarii o najmniej rozpuszczonych substancjach mineralnych o stabilnym składzie fizykochemicznym i właściwościach, klarownym, bezbarwnym, bezwonnym, przyjemnym smaku, który nie ulega zmianom w ciągu całego roku.
- Spółdzielni Bilkocoop EOOD. Pod marką Bilkocoop spółdzielnia oferuje w 100% naturalną herbatę ziołową, przetwarzając lokalne zioła. Firma posiada nowoczesny sprzęt technologiczny. W Bułgarii rośnie około 4100 rodzajów wysokogórskich roślin leczniczych, z czego 270 ziół jest zbieranych dla przemysłu farmaceutycznego, perfumeryjnego, kosmetycznego i spożywczego. Bułgaria jest jedynym państwem członkowskim UE, które posiada dedykowaną ustawę o roślinach leczniczych, ponieważ jest to jedyny kraj zbierający ogromne ilości ziół z dzikiej przyrody. Zajmuje pierwsze miejsce w Europie i plasuje się w czołówce krajów pod względem eksportu surowców z roślin leczniczych.
- Supermarkecie COOP i centrum logistycznym COOP - Centrum mocno promuje produkty marki COOP z organizacji spółdzielczych w całej Europie, ponieważ CZS-Bułgaria nawiązała udane relacje handlowe z Grupą Spółdzielczą w Wielkiej Brytanii, COOP Włochy, COOP Słowacja, wina spółdzielcze z Sycylii i Toskanii , Włochy, EURO COOP. Supermarket COOP jest częścią sieci detalicznej COOP, która posiada ponad 800 odnowionych sklepów w Bułgarii.
- Specjalistycznym Szpitalu Rehabilitacyjnym Zdrave COOP - położonym w miejscowości Bankya (dzielnica słynie ze źródeł mineralnych i łaźni, które od setek lat wykorzystywane są do celów leczniczych) kompleks oferuje całoroczną profilaktykę, rehabilitację i wypoczynek dla pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi, schorzenia neurologiczne, ruchowe i metaboliczne oraz profilaktyka dla osób zdrowych.
- Choco COOP i Bio COOP - oba sklepy znajdują się obok siedziby CZS i COOP Hotel Sofia. Razem tworzą w okolicy tzw. strefę COOP. - Choco COOP przygotowuje różne odmiany czekolady z wysokiej jakości belgijskiej czekolady. Wszystkie wyroby czekoladowe wykonywane są ręcznie na miejscu. Jednym z ostatnich produktów są czekolada i chipsy posypane delikatnymi płatkami róży damasceńskiej. Z pomocą doradcy handlowego w ciągu 2 godzin po wcześniejszym zgłoszeniu i przesłaniu zdjęcia, każdy może zachwycić swoich bliskich i przyjaciół wyjątkowym wspomnieniem - czekoladową wizytówką lub stworzyć wyjątkową czekoladę. Podczas gdy powstaje magia czekolady, zwiedzający mogą obserwować cały proces i cieszyć się przytulną atmosferą warsztatów przy lampce gorącej czekolady lub wina ze specjalnej selekcji marki COOP. - Bio COOP - to pierwszy specjalistyczny sklep bio w sieci COOP. Sklep oferuje szeroką gamę zdrowej żywności ekologicznej i organicznych kosmetyków, a także świeże sałatki warzywne i owocowe na miejscu, świeże soki oraz wiele kulinarnych pokus dla całej rodziny.
Supermarket COOP, Bio sklep COOP i Choco COOP posiadają elektroniczne systemy etykiet na półkach, a wszystkie ceny mogą być ustawiane lub zmieniane automatycznie, co ułatwia codzienną pracę pracowników, a także jest bardzo wygodne dla klientów.
- Mobilnych sklepach i Mobilnej Opiece Zdrowotnej COOP - We wrześniu 2020 r. dostarczono 10 mobilnych sklepów i samochód opieki zdrowotnej „COOP Care" jako mobilne jednostki sprzedaży detalicznej oraz 1 pojazd wyposażony jako jednostka medyczna opieki zdrowotnej. Ich celem jest dostarczanie niezbędnych towarów i świadczenie usług mobilnej opieki zdrowotnej dla ludności zamieszkującej odległe, wysokogórskie i małe osady. Jest to rewolucyjny projekt o znaczeniu społeczno-gospodarczym, bez precedensu w Bułgarii w najnowszej historii.
Trzeci dzień Konferencji zakończył lunch z przedstawicielami Centralnego Związku Spółdzielczego i przejazd do ośrodka wypoczynkowego, Hotelu Melsa COOP w Nessebarze. Dzięki uprzejmości i gościnności Pani Galinie Yanakievy - Managerowi Hotelu "Melsa COOP" Nessebar dla delegatów przygotowano tematyczną kolacją „Folklor i smak kuchni bułgarskiej". Podczas pobytu w Nesebarze mogli zwiedzić piękną, zabytkową i romantyczną starówkę, która znajduje się na światowej liście dziedzictwa kultury UNESCO oraz zwiedzić miasto Sozopol, bez wątpienia jedno z ładniejszych i bardziej czarujących miast bułgarskiego wybrzeża. Położony na południu kraju posiada śliczną starówkę z gąszczem tradycyjnych, zabytkowych domów.
Podsumowując, międzynarodowa Konferencja Rady Nadzorczej Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem" była doskonałą okazją do przedstawienia wizji dalszej współpracy pomiędzy organizacjami „Społem" jak i bułgarskiego Centralnego Związku Spółdzielczego. Sposobnością do wymiany doświadczeń związanych zarówno z rozwiązywaniem problemów prowadzenia tej formy działalności jak i z niesieniem misji społecznej z jaką ruch spółdzielczy występuje do przedstawicieli polityki i rządów. Dziękując za wspaniałe przyjęcie, gościnność, owocne spotkania, dyskusje i przygotowanie ciekawego programu Konferencji Zarząd KZRSS „Społem" w imieniu Rady Nadzorczej oraz pozostałych delegatów złożył na ręce Prezesa CZS Bułgarii Pana Profesora Petara Stefanova oficjalne podziękowania w formie listu wyrażając uznanie dla rozwoju idei bułgarskiej i międzynarodowej spółdzielczości.

 • sisIII2021_bulgaria01
 • sisIII2021_bulgaria02
 • sisIII2021_bulgaria03
 • sisIII2021_bulgaria04
 • sisIII2021_bulgaria05
 • sisIII2021_bulgaria06
 • sisIII2021_bulgaria07
 • sisIII2021_bulgaria08
 • sisIII2021_bulgaria09
 • sisIII2021_bulgaria10
 • sisIII2021_bulgaria11
 • sisIII2021_bulgaria12
 • sisIII2021_bulgaria13
 • sisIII2021_bulgaria14
 • sisIII2021_bulgaria15
 • sisIII2021_bulgaria16
 • sisIII2021_bulgaria17
 • sisIII2021_bulgaria18
 • sisIII2021_bulgaria19
 • sisIII2021_bulgaria20
 • sisIII2021_bulgaria21
 • sisIII2021_bulgaria22
 • sisIII2021_bulgaria23