krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Gala Polskiej Ligi Siatkówki
aaa
Młode Spółdzielnie konsumenckie w Europie
Organizacja Euro Coop wspiera działania oraz rozwój spółdzielni w Europie.
aaa
Posiedzenie Zarządu Euro Coop
Z ramienia KZRSS w spotkaniu brali udział Prezes Zarządu Ryszard Jaśkowski będący członkiem Zarządu Euro Coop oraz Agnieszka Wroniewicz Dyrektor...
aaa
Kolejna konferencja Społem już za nami!
Copyright by KZRSS "Społem"

Konferencja Kongregacji Przemysłowo-Handlowej - statuetka Syzyfa w kategorii Nagroda Specjalna dla Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem"

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR III/2019 Opublikowano: poniedziałek, 30, wrzesień 2019

Kongregacja Przemysłowo Handlowa OIG zorganizowała w dniu 27 września 2019 r w Warszawie w Sali A Naczelnej Organizacji Technicznej o godz. 10.00. debatę na temat polskiego handlu.

Od 20 lat trwa nieprzerwanie walka o polski rynek. Zagraniczni uczestnicy na stałe zadomowili się na naszym rynku. W większości używając do tego pomocy swoich krajów, niskooprocentowanych kredytów oraz szczególne korzystnych warunków podatkowych tworzonych dla nich przez kolejne nasze Rządy. Poza tym zagraniczni przedsiębiorcy uzyskiwali wsparcie finansowe międzynarodowych organizacji, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W tak dobrej sytuacji nie znalazły się polskie przedsiębiorstwa. Również samorządy terytorialne nie pomagały lokalnym przedsiębiorstwom, a wręcz przeciwnie wykorzystywali polskiego przedsiębiorcę jako tzw. „krowę dojną., fiskalizując i tworząc plany zagospodarowania przestrzennego lokalizujące obiekty handlowe pod zamówienie zagranicznych przybyszów. Przez dwa ostatnie dziesięciolecia trwa walka o rynek. Straciliśmy pozycję dominującą w polskim hurcie i detalu, staczając się po równi pochyłej. W kraju w którym jesteśmy gospodarzami, traktuje się nas jak intruzów, a zagraniczni uczestnicy korzystając z mediów, których właścicielami jest obcy kapitał, narzucają własne narracje, opinie, stając się dla rządzących drogowskazem dalszych zmian legislacyjnych, korzystnych dla nich.
O problemach polskiego przedsiębiorcy, rolnika mówiło w trakcie debaty kilkudziesięciu przedstawicieli organizacji handlu i usług, sektora MŚP. W dyskusji zabrała także głos Pani Poseł Agnieszka Ścigaj która wykazała się dużą znajomością zagrożeń dla Polskiego handlu, oraz zadeklarowała wsparcie przyszłych inicjatyw na rzecz ratowania Polskiego handlu w przyszłym parlamencie.
W trakcie odbywającej się Konferencji z rąk Prezesa Kongregacji Przemysłowo-Handlowej OIG dr. Inż. Jana Rakowskiego wręczona została statuetka Syzyfa w kategorii Nagroda Specjalna dla Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem" z okazji 150 – lecia Spółdzielczości Spożywców na ręce Prezesa Zarządu Ryszarda Jaśkowskiego.
Podczas wręczania nagrody Prezes Ryszard Jaśkowski zaapelował do przyszłych parlamentarzystów aby nie tylko werbalnie ale bardziej czynnie wspierali drobny polski handel. Obecnie już tylko 25 % polskiego handlu należy do polskich przedsiębiorców. W trakcie apelu Prezes Jaśkowski wyrażając oczekiwania środowiska polskich przedsiębiorców działających w obszarze handlu skierował propozycję do przyszłych parlamentarzystów o wsparcie inicjatywy powołania wspólnej organizacji gospodarczej. Zadaniem takiej organizacji było by reprezentowanie polskich przedsiębiorców wobec organów władzy publicznej oraz innych organizacji środowiska gospodarczego.