krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Co z pojemnikami dań na wynos? Kiedy szklane butelki?- odpowiadamy na pytania odnośnie systemu kaucyjnego…
aaa
Obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości w siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej
aaa
Gala Polskiej Ligi Siatkówki
aaa
Młode Spółdzielnie konsumenckie w Europie
Organizacja Euro Coop wspiera działania oraz rozwój spółdzielni w Europie.
Copyright by KZRSS "Społem"

Zmarł Jerzy Rogosz, długoletni zasłużony pracownik i wybitny działacz gospodarczy spółdzielczości spożywców „Społem" w regionie śląskim

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR I/2015 Opublikowano: poniedziałek, 30, marzec 2015

jerzy rogosz
W dniu 9 marca 2015 r. w Katowicach na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza, w obecności członków rodziny i licznego grona przyjaciół, pochowano zmarłego Jerzego Rogosza (1922-2015), byłego wieloletniego zasłużonego pracownika i wybitnego działacza gospodarczego spółdzielczości spożywców „Społem" w regionie śląskim. Żył 93 lata.

Jerzy Rogosz, urodzony w Katowicach Ochojcu, pochodził z rodziny piekarskiej.. Jego ojciec był mistrzem piekarskim, właścicielem piekarni w Ochojcu, gdzie prowadził działalność rzemieślniczą od 1946 roku.
W latach 1946-49 Jerzy Rogosz studiował na Wyższej Szkole Ekonomicznej w Krakowie, a w 1957 roku uzyskał tytuł inżyniera technologii rolno-spożywczej w zakresie przemysłu piekarskiego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Studia II stopnia odbył w latach 1961-66 w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Krakowie. W 1969 roku uzyskał tytuł rzeczoznawcy w zakresie ekonomii przemysłu piekarskiego na województwo katowickie. Był współtwórcą i posiadaczem 5 patentów (współtwórca pieców do wypieku pieczywa).
W pracy zawodowej był wysokiej klasy specjalistą do spraw przemysłu piekarskiego. Przechodził różne szczeble kariery zawodowej – począwszy od czeladnika piekarza do dyrektora Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Piekarskiego.
W wyniku decyzji rządowych, dotyczących reorganizacji handlu i przejęciu przez „Społem" całości produkcji piekarskiej, w 1976 roku został wiceprezesem ds. rozwoju i techniki Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców „Społem" w Katowicach i pełnił tę funkcję do 1990 roku, do czasu przejścia na emeryturę. W tym czasie nadzorował budownictwo w handlu (słynne pawilony) i produkcji piekarskiej, przyczyniając się znacznie do jego rozwoju.
Był również nauczycielem i wychowawcą młodzieży, jako wykładowca w Zespole Szkół Zawodowych Przemysłu Spożywczego w Katowicach Szopienicach.
Za szczególny wkład pracy i wysokie zaangażowanie w dziedzinie gospodarczej regionu śląskiego otrzymał szereg odznaczeń: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę „Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego", Złotą Odznakę Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego, Srebrną i Złotą Odznakę Honorową NOT i wiele innych wyróżnień związkowych i organizacji społecznych.
– Pan Jerzy Rogosz pozostał w naszej pamięci jako osoba wielkiego charakteru, wysokiej fachowej wiedzy zawodowej, o niezwykłej kulturze, człowiek prawy i wzorzec spółdzielczych postaw – napisali we wspomnieniu przyjaciele spółdzielcy i bliscy współpracownicy.
Cześć Jego pamięci!