krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
WIOSENNA KONFERENCJA „SPOŁEM 2025"
Konferencja rozpoczęła się spotkaniem z Zarządem Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem", który przedstawił podsumowanie...
aaa
Zachęcamy wszystkie spółdzielnie do włączenie się w akcje promocji znaku Społem!
aaa
Czym jest spółdzielczość?
aaa
Kongres Retail Trends 2025
W warszawskim hotelu DoubleTree by Hilton odbył się kongres Retail Trends 2025, gromadząc ponad 1000 przedstawicieli handlu, przemysłu, usług oraz świata...
aaa
Będąca własnością „Społem" PSS w Wadowicach Karczma „Rzym" w Suchej Beskidzkiej znalazła się w elitarnej grupie 20 najcenniejszych zabytków architektury drewnianej w Małopolsce.
aaa
Jak spółdzielnie mogą uratować świat? - Wykład profesora Jerome Warren'a w siedzibie KZRSS „Społem"
To wydarzenie stanowiło początek wspólnych działań promujących ekonomię społeczną i spółdzielczość ...
Copyright by KZRSS "Społem"

XV Międzynarodowy Festiwal Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska" w Polanicy–Zdroju

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR IV/2014 Opublikowano: niedziela, 05, październik 2014

W dniach 3-5 października 2014 roku w Polanicy–Zdroju odbył się XV Międzynarodowy Festiwal Spółdzielczych Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska", zorganizowany przez Krajową Radę Spółdzielczą w Warszawie. Patronat honorowy nad jubileuszowym Festiwalem objęli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Lidia Geringer de Oedenberg.

W dwudniowym przeglądzie zespołów artystycznych wzięło udział 19 zespołów, w tym zespół zza południowej granicy, z miejscowości Česka Skalice. Widzowie podziwiali piękne, oryginalne ludowe stroje, folklor regionów Polski, kultywowanie tradycji śpiewaczych, obyczajów, a nawet języka małego miasteczka założonego przez flamandzkich osadników w XIII wieku, a także – prezentację nurtu muzyki country.
Jubileuszowe występy, uhonorowanych licznymi nagrodami zespołów w kraju i poza jego granicami, oceniało Jury w składzie: Justyna Kuban ( Polanickie Centrum Kultury i Promocji), Stefan Zajączkowski („Tęcza Polska" ) i Żaneta Żardecka („Cepelia"). Jury przewodniczył maestro Wiesław Ochman.
W podsumowaniu Jury podkreśliło rolę Festiwalu w kultywowaniu tradycji oraz podtrzymywaniu wartości i treści kultury narodów i regionów, uznając go za ważną imprezę kulturalną na mapie Polski, a miasto Polanicę–Zdrój uznano miejscem spotkań z autentyczną twórczością, jak również miejscem promocji dokonań ruchu spółdzielczego.
W niedzielne popołudnie, 5 października br., w Teatrze Zdrojowym, w obecności władz Krajowej Rady Spółdzielczej, władz miasta Polanicy–Zdroju i Starostwa Kłodzkiego, redakcji magazynu „Tęcza Polska", zaproszonych gości i przedstawicieli sponsorów, widzowie rzęsistymi brawami nagradzali tych najlepszych, którymi byli : Zespół Regionalny „Sądeczanie" z Nowego Sącza – nagroda „Grand Prix", Zespół Pieśni i Tańca „Wilamowice" z Wilamowic (woj. śląskie) – I miejsce, Zespół „Pieckowianie" z Piecek (woj. warmińsko-mazurskie) i Zespół „Kuźnia Artystyczna", działający przy Centrum Kultury Wilanów w Warszawie – dwie II nagrody, Zespół „Dereń", działający przy Domu Kultury SBM „Imielin" na warszawskim Ursynowie, prezentujący na Festiwalu muzykę country i Zespół Pieśni i Tańca „Kotlina" z Osieka (woj. małopolskie) – dwie III nagrody. Ponadto przyznano dwie nagrody: Burmistrza Polanicy–Zdroju Zespołowi „Serbowiacy" z woj. dolnośląskiego i nagrodę indywidualną Prezesa Banku Spółdzielczego w Piasecznie Mieczysławowi Domianowi z Zespołu „Pieckowianie". Cztery zespoły otrzymały wyróżnienia w postaci pucharów: Prezesa KRS Alfreda Domagalskiego – „Barunka" z Czech, Magazynu „Tęcza Polska" – „Ziemia Lęborska" z woj. pomorskiego, Starosty Kłodzkiego – „Olzanki" z woj. śląskiego i Stowarzyszenia Inicjatyw Polanica–Zdrój – „Wiślanie" z Wisły Małej w woj. śląskim.
Koncerty prowadzili: redaktor Polskiego Radia Wrocław Małgorzata Majeran-Kokot oraz dyrektor Centrum Kultury Wilanów Robert Woźniak .
Festiwal mógł być zorganizowany dzięki licznym sponsorom, wśród których były społemowskie spółdzielnie: „Społem" PSS w Białej Podlaskiej, PSS „Społem" w Białymstoku i „Społem" WSS Śródmieście w Warszawie.