krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Co z pojemnikami dań na wynos? Kiedy szklane butelki?- odpowiadamy na pytania odnośnie systemu kaucyjnego…
aaa
Obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości w siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej
aaa
Gala Polskiej Ligi Siatkówki
aaa
Młode Spółdzielnie konsumenckie w Europie
Organizacja Euro Coop wspiera działania oraz rozwój spółdzielni w Europie.
Copyright by KZRSS "Społem"

Szczecińska „Społem" PSS zorganizowała „Święto Latawca" w Szczecinie

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR IV/2015 Opublikowano: piątek, 16, październik 2015

W dniu 3 października br. na lotnisku Aeroklubu Szczecińskiego w Dąbiu „Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Szczecinie we współpracy z Aeroklubem Szczecińskim zorganizowała imprezę sportowo-rekreacyjną „Święto Latawca". Wspólnie bawili się dorośli i dzieci. Zgłosiło się kilkuset uczestników. Około 300 kolorowych latawców zdobiło niebo nad lotniskiem. Na uczestników imprezy czekała cała masa konkursów i nagród.

  • sisIV2015_szczecin01
  • sisIV2015_szczecin02
  • sisIV2015_szczecin03
  • sisIV2015_szczecin04
  • sisIV2015_szczecin05
  • sisIV2015_szczecin06
  • sisIV2015_szczecin07
„Święto Latawca" ma długą tradycję, w Szczecinie zostało jednak reaktywowane dopiero w 2005 roku. Od tego roku szczecińska „Społem" PSS rokrocznie organizuje nieprzerwanie tę imprezę przy współpracy Aeroklubu Szczecińskiego.
Zawodnicy reprezentowali szczecińskie szkoły, świetlice środowiskowe ZHP, modelarnie lub przybyli indywidualnie z rodzicami. Komisja sędziowska oceniała estetykę wykonania, rozwiązania konstrukcyjne i poprawność lotu w kategoriach: latawców płaskich, skrzynkowych i z efektem specjalnym.
Zrobienie latawca nie jest łatwe. Choć wszystkie niezbędne materiały są zapewnione przez organizatorów, to jednak sama konstrukcja czasem sprawia kłopot. Stąd też uczestnicy korzystali ze specjalnych stanowisk, gdzie ocenia się prawidłowość wykonania, estetykę oraz kreatywność. Za to wszystko zdobywało się punkty.
Jednym z ostatnich etapów była ocena techniczna lotu latawca. – Najważniejsza jest stabilność lotu – tłumaczył Eugeniusz Dors, modelarz i członek Aeroklubu w Dąbiu. – Istotne jest, by latawiec nie tracił wysokości, nie zbaczał ani w lewo, ani w prawo, żeby leciał prosto. Wtedy przyznajemy maksimum punktów.
Kiedy już uczestnicy przeszli wszystkie kontrole i testy oraz zdobyli odpowiednie noty, musieli poczekać na werdykt komisji, która wyłoniła zwycięzców konkursu na najlepszy latawiec. Wybór był duży.
Jak poinformowała Grażyna Paluch – przedstawicielka szczecińskiej „Społem" PSS, organizatora „Święta Latawca" – Naliczyliśmy około 300 latawców, jednak każde dziecko coś dostanie. – Wśród nagród są: piłki, deskorolki, ping-pong, gry zręcznościowe, zestawy do tenisa i wiele innych. Zależy nam, żeby wyciągnąć dzieci z domów, żeby nie siedziały przed komputerami i aktywnie spędzały czas na świeżym powietrzu. A jak widać, pogoda nam bardzo dopisuje.
Oprócz głównej atrakcji – puszczania latawców, uczestnicy podziwiali loty modeli samolotów, czy oglądali prawdziwe szybowce w hangarze. Podczas imprezy dzieci mogły pochwalić się swoimi talentami plastycznymi, wokalnymi, recytatorskimi i sprawnościowymi. Dzieci brały udział w grach i zabawach, m.in. w konkursie malowania kredą i recytacji wierszy. Klaun rozbawiał publiczność. Były także dmuchańce urozmaicające dzieciom imprezę. Organizatorzy imprezy zapewnili także poczęstunek. Nie zabrakło ciepłych przekąsek. Można było zjeść coś ciepłego z grilla. Były też napoje, słodycze i lody. Ciepłe przekąski i napoje zapewnili: Kędzia, Asprod, Joanna, Drobimex, Lodimex, Iglotex, Alfood, Pepsi, Profi, Coca-Cola, Indykpol i inni.

Nagrodzeni uczestnicy zawodów „Święta Latawca":

– W kategorii latawiec płaski:
Filip Kamiński, Jakub Witek i Mateusz Furkiotis.
– W kategorii latawiec skrzynkowy:
Krzysztof Kostecki, Grzegorz Kostecki i Krzysztof Kowalski – wszyscy z modelarni
przy parafii św. St. Kostki.
– W kategorii latawiec z efektem specjalnym:
Mateusz Furkiotis, Amelia Gierjatowicz i Oliwia Gula.

Wyróżnienia dla placówek oświatowych:

– Szkoła Podstawowa Nr 5, Szkoła Podstawowa Nr 37, Szkoła Podstawowa Nr 47, Szkoła Podstawowa Nr 55 i Szkoła Podstawowa Nr 68 – zestaw piłek do gry w siatkówkę, koszykówkę i piłkę nożną.
– Obdarowano troje opiekunów ze szkół: Szkoły Podstawowej Nr 5, Szkoły Podstawowej Nr 47 i Szkoły Podstawowej Nr 55, którzy już 10 rok uczestniczą w „Święcie Latawca" wraz ze swoimi podopiecznymi.