krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
W grudniu 2024 r. oraz styczniu 2025 r. serdecznie zapraszamy na szkolenie Bilans 2024!
aaa
Po trwającej niecałe pół roku budowie „Społem” PSS „Jedność” w Częstochowie otworzyła swój 45 sklep
Sklep zlokalizowany jest w dzielnicy Lisiniec, wśród niskiej zabudowy jednorodzinnej....
aaa
Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy Stanisława Wojciechowskiego
23 października 2024 r. w siedzibie KZRSS „Społem" uroczyście odsłonięto tablicę ku pamięci Stanisława Wojciechowskiego...
aaa
Pierwsze w historii Europejskie Forum Spółdzielczości Młodzieży
Współorganizowane przez Centralny Związek Spółdzielczy Bułgarii (CCU Bulgaria) i Cooperatives Europe.
aaa
Sklep „Społem” PSS Stalowa Wola - Delikatesy LUX już otwarty
8 października punktualnie o 9:00 został otwarty, pod szyldem Delikatesy LUX, najbardziej nowoczesny obiekt handlowy, mieszczący się przy Okulickiego 18.
Copyright by KZRSS "Społem"

Bary Mleczne masowo się zamykają. Absurdalne zasady dotacji

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR I/2024 Opublikowano: czwartek, 14, marzec 2024

Upadek ikonicznego krakowskiego baru mlecznego Żak nie tylko zakończył jedną z wieloletnich historii gastronomicznych, ale również rzuca światło na trudności, z jakimi borykają się lokale oferujące tanie posiłki. Jak się okazuje, nieprzejrzyste i czasem absurdalne zasady rozliczania rządowych dotacji stawiają bary mleczne w trudnej sytuacji.

Zamknięcie popularnego baru mlecznego Żak w Krakowie, działającego przez wiele dziesięcioleci, 29 lutego, otworzyło debatę na temat kondycji barów mlecznych. Choć te miejsca są nadal popularne wśród Polaków, to ich przetrwanie jest podważane przez skomplikowane procedury dotacji. Hanna Król-Rączka ze „Społem", spółdzielni odpowiedzialnej za kilka barów mlecznych, zauważa, że Ministerstwo Finansów często stosuje niejasne wytyczne dotacji. Przykładowo, dotacje nie obejmują zakupu drożdży, co sprawia, że trudno uzyskać wsparcie na potrawy oparte na tym składniku. Zasady dotyczące popularnych dań, takich jak kotlet schabowy, również są mylące – dotacja obejmuje jedynie panierkę, a nie mięso. Czasem kryteria dotacyjne sprawiają, że właściciele barów mlecznych mają problem z adekwatnym rozliczaniem wniosków o dotacje. Przykłady, takie jak brak wsparcia dla zakupu podstawowych przypraw, sól czy pieprz, wprowadzają niepewność co do rozliczeń. Trudności nie ograniczają się jedynie do niezrozumiałych zasad dotacji. Koszty utrzymania lokalów, w tym opłaty za media, czynsz oraz rosnące wynagrodzenia pracowników, wpływają negatywnie na opłacalność funkcjonowania barów mlecznych. Całość tych czynników sprawia, że przyszłość tych kultowych miejsc może być zagrożona.

źródło: www.legaartis.pl autor: Ignacy Michałowski