krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Zapraszamy na wykład - Dlaczego spółdzielczość nas zbawi ?
Wykład prof. Warrena to wyjątkowa szansa na zapoznanie się ze współczesnymi trendami w światowym ruchu spółdzielczym. To także świetna okazja do...
aaa
Posiedzenie Zarządu Euro Coop oraz spotkanie grupy roboczej Coop Tourism
aaa
X Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach
A na nim panel dyskusyjny na temat „Spółdzielczość – przestarzały model czy odpowiedź na współczesne wyzwania?"
aaa
Zarząd KZRSS „Społem" w Warszawie serdecznie zaprasza prezesów i członków zarządów spółdzielni na kolejną, wiosenną konferencję „SPOŁEM 2025".
aaa
Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Stefana Żeromskiego z okazji 100 rocznicy jego śmierci.
"To jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, duchowy autorytet polskiej inteligencji, autor opowiadań, powieści i dramatów, które ukształtowały narodowe...
Copyright by KZRSS "Społem"

Prezes Zarządu „Społem" PSS w Pile „Człowiekiem Roku 2015 Tygodnika Pilskiego"

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR I/2016 Opublikowano: środa, 02, marzec 2016

Jak poinformował „Tygodnik Pilski" z dnia 12 lutego br., Mariusz Małachowski, prezes Zarządu „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Pile, zdobył tytuł „Człowieka Roku 2015 Tygodnika Pilskiego" w głosowaniu czytelników tego Tygodnika, uzyskując 844 glosy. Teraz walczy o tytuł „Człowieka Roku 2015 Głosu Wielkopolskiego".

W „Tygodniku Pilskim", w prezentacji Laureata plebiscytu, napisano m.in.: „ (...). Małachowski zarządza najstarszą powszechną spółdzielnią spożywców w Pile z ogromnymi tradycjami. Jej początek sięga lat powojennych, kiedy w 1948 roku połączyły się dwie spółdzielnie: „Kolejarz" i „Robotnik". Obie miały w sumie ponad 1.500 członków. PSS „Społem" największy rozkwit przeżywała w latach 70., wtedy obsługiwał większość sklepów w Pile i to różnej branży nie tylko spożywczej, ale także przemysłowej, obuwniczej, tekstylnej, chemicznej. Posiadała kioski zakładowe, piekarnie, stołówki, ciastkarnie, restauracje, bary mleczne a nawet zakłady fryzjerskie. Ale to wspomnienie dawnych czasów. Dzisiaj jej majątek jest znacznie mniejszy, podobnie jak działalność skromniejsza. Ale jej sukcesem było bez wątpienia przetrwanie transformacji gospodarczej i sprostanie ekspansji zagranicznych sieci handlowych, których w 75-tysięcznej w Pile jest wyjątkowo dużo. Dzisiaj PSS „Społem" zatrudnia 130 osób i posiada 16 sklepów osiedlowych w Pile.
– Postawiliśmy na sklepy osiedlowe, by być blisko klientów. Na szczęście są oni nam wierni. My ich dobrze znamy i często sprowadzamy dla nich specjalnie ulubione produkty, które mogą zamówić – mówi Mariusz Małachowski.
W sklepach PSS spotkać można wiele produktów lokalnych producentów, do których pilanie się przyzwyczaili, chodzi na przykład o wyroby mleczarskie. Nie zawsze mają oni siłę przebicia, by ich wyroby stanęły na półkach marketów. Małachowski zdaje sobie sprawę, że gust klienta jest wyrabiany latami, a siła przyzwyczajenia to ogromny atut, który trzeba wykorzystać. Zmiany w placówkach szły z duchem czasu. Wszystkie są klimatyzowane, a już od 2006 roku można w nich płacić kartami. Co ważne, czynne są prze cały tydzień, w niedzielę do 22.30, kiedy nawet markety są już zamknięte.
PSS „Społem" posiada jeszcze własną piekarnię „Rogalik", której wypieki mają liczną grupę stałych klientów. Jest zresztą w Pile bardzo popularna. 80 procent jej wyrobów trafia wprawdzie do sieci własnej, ale pozostałe do innych sklepów.
– Pieczemy według naszych tradycyjnych receptur, co też pewnie doceniają klienci – zapewnia Mariusz Małachowski.
PSS „Społem" to w Pile też niemały pracodawca.
– Wszyscy pracują u nas na etacie. Nie podpisujemy tzw. umów śmieciowych. Kieruję się zasadą: uczciwa praca, uczciwa płaca. Mamy jeszcze własną administrację, księgowość. Płacimy za wszystkich składki ZUS i niemałe podatki. Łącznie 2,5 mln złotych w ciągu roku – wylicza prezes .
W sklepach ekspedientki nie narzekają. Nie zamieniłyby się z koleżankami w marketach. – Mamy tu pewną pracę. Płacą nam rzetelnie, w pensje wliczone są wszystkie dodatki, w tym za wysługę lat. Przyjmujemy praktykantki na szkolenie i one też dostają stażowe – mówią zgodnie panie Renata, Lucyna i Alicja, ekspedientki ze sklepu „Społem" przy ul. Lutyckiej.
Zwycięstwo w plebiscycie Tygodnika to nie pierwsza nagroda. Wcześniej PSS „Społem" w Pile dostał już także tytuł Rzetelnej Firmy. A jak rozładowuje prezes Małachowski stres po pracy?
– Nurkuję, poluję, latam samolotem i motolotnią. Kiedyś angażowałem się w politykę, ale poza nią też istnieje ciekawe życie – podsumowuje".