krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Co z pojemnikami dań na wynos? Kiedy szklane butelki?- odpowiadamy na pytania odnośnie systemu kaucyjnego…
aaa
Obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości w siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej
aaa
Gala Polskiej Ligi Siatkówki
aaa
Młode Spółdzielnie konsumenckie w Europie
Organizacja Euro Coop wspiera działania oraz rozwój spółdzielni w Europie.
Copyright by KZRSS "Społem"

Jubileusz „Społem" PSS w Bielsku Podlaskim

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR I/2016 Opublikowano: środa, 13, styczeń 2016

„Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Bielsku Podlaskim należy do grona najstarszych organizacji spółdzielczych w Polsce. Historia spółdzielni jest przekazywana w relacjach działaczy i pracowników z pokolenia na pokolenie. Inicjatywa zebrania i utrwalenia historii poprzez opracowanie i wydanie albumu rzuciła nowe światło na najważniejszą datę – datę utworzenia bielskiej spółdzielni.

Zbierając dokumenty źródłowe autorzy odwiedzili Narodowe Muzeum Historyczne w Grodnie. Odnalezione dokumenty archiwalne jednoznacznie wskazują na dzień 10 maja 1907 roku, jako datę zarejestrowania spółdzielni.
Bardzo trudno jest zmienić historię, która trwa w świadomości pracowników i mieszkańców miasta. Jubileusze spółdzielni są obchodzone uroczyście z częstotliwością co 5 lat. Dlatego Zarząd „Społem" PSS w Bielsku Podlaskim czując obowiązek sprostowania początków historii postanowił, że obchody jubileuszu 110-lecia spółdzielni rozpoczną się w 2015 roku, a zakończą w 2017 roku.
Uroczystość otwarcia, po generalnej modernizacji, największego sklepu spółdzielni, o którym pisaliśmy w poprzednim numerze „Biuletynu Informacyjnego", zapoczątkowała obchody jubileuszu 110-lecia powstania „Społem" w Bielsku Podlaskim. Uczestnikami uroczystości byli przedstawiciele kościołów, którzy poświęcili obiekt, władze miasta i starostwa, Prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem", prezesi zaprzyjaźnionych spółdzielni województwa podlaskiego, wykonawcy prac budowlanych, Rada Nadzorcza Spółdzielni i pracownicy administracji, Zarządu oraz kierownicy placówek gospodarczych. Zaproszeni na uroczystość otwarcia sklepu goście mogli zapoznać się z historią spółdzielni na przestrzeni 110 lat jej istnienia. Zostało to zaprezentowane w filmie „‹Społem› Powszechna Spółdzielni Spożywców. Historia i współczesność 1907-2015" i w albumie: „Bielskie Stowarzyszenie Spożywców", a szczególnie podkreślone w przemówieniu Antoniny Turkowicz – prezesa Zarządu „Społem" PSS.
We wspomnianym przemówieniu prezes Antonina Turkowicz przedstawiła również planowane imprezy na kolejne lata, jako kontynuację rozpoczętego jubileuszu:
– Loteria promocyjna pod nazwą „Loteria Jubileuszowa Społem" – czas trwania loterii: 15.01.2016 r. do 31.05.2016 r. Do wygrania w loterii jest 110 nagród, w tym rowery, bony towarowe, chlebaki, talony na obiady rodzinne. Planowane wręczenie nagród 26 czerwca 2016 r. podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości. Prezesi organizacji spółdzielczych w mieście wyrazili chęć wspólnego świętowania.
– Budowa pawilonu handlowego o powierzchni do 300 m2 w dzielnicy Hołowiesk –planowane rozpoczęcie budowy sklepu to miesiąc marzec 2016 roku, a termin oddania do użytku to połowa czerwca 2016 roku.
– Konkurs pod nazwą „Podziel się wspomnieniami" – uczestnikami konkursu mogą być chętni do podzielenia się wspomnieniami z pracy zawodowej lub działalności społeczno-samorządowej na rzecz spółdzielni. Celem konkursu jest opisanie wspomnień, ciekawych wydarzeń związanych ze spółdzielnią. Konkurs będzie trwał do 31 maja 2016 roku.
Kalendarz obchodów jubileuszowych jest otwarty.