krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Zapraszamy na wykład - Dlaczego spółdzielczość nas zbawi ?
Wykład prof. Warrena to wyjątkowa szansa na zapoznanie się ze współczesnymi trendami w światowym ruchu spółdzielczym. To także świetna okazja do...
aaa
Posiedzenie Zarządu Euro Coop oraz spotkanie grupy roboczej Coop Tourism
aaa
X Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach
A na nim panel dyskusyjny na temat „Spółdzielczość – przestarzały model czy odpowiedź na współczesne wyzwania?"
aaa
Zarząd KZRSS „Społem" w Warszawie serdecznie zaprasza prezesów i członków zarządów spółdzielni na kolejną, wiosenną konferencję „SPOŁEM 2025".
aaa
Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Stefana Żeromskiego z okazji 100 rocznicy jego śmierci.
"To jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, duchowy autorytet polskiej inteligencji, autor opowiadań, powieści i dramatów, które ukształtowały narodowe...
Copyright by KZRSS "Społem"

Przez ślimaczącą się przebudowę rynku, PSS „Społem" w Katowicach ponosi straty

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR I/2014 Opublikowano: czwartek, 27, luty 2014

Pwszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem" w Katowicach obliczyła, że przez ślimaczącą się przebudowę katowickiego rynku, obroty stojących przy nim SDH „Zenit" i SDH „Skarbek", należących do spółdzielni, spadły już o kilka milionów złotych.

W reakcji na zaprezentowaną kilka miesięcy temu ostateczną wersję przebudowy katowickiego rynku, Wacław Słaby – prezes Zarządu PSS „Społem" w Katowicach, w piśmie do Piotra Uszoka – prezydenta Katowic, zwrócił uwagę, że ze względu na prace przy rynku od dwóch lat dostęp do SDH „Zenit" i stojącego nieopodal SDH „Skarbek" jest bardzo utrudniony. Zapowiedział, że zażąda zrekompensowania strat.
– Będziemy dochodzić wszelkimi dostępnymi środkami możliwości wykonywania swych uprawnień i prawidłowego funkcjonowania „Zenitu" na równych zasadach z innymi obiektami w rejonie rynku – napisał do Piotra Uszoka – prezydenta Katowic, prezes Wacław Słaby.
Prezesa najbardziej jednak niepokoją ostateczne plany urządzenia rynku. Dlatego wprost napisał do prezydenta Katowic, że nie zgadza się na realizacje tego projektu. Z planów Urzędu Miasta wynika bowiem, że pomiędzy podwyższoną nieco płytą rynku (pojawią się na niej m.in. ławki i donice z roślinami) a „Zenitem", oprócz już położonego torowiska tramwajowego, stanie także 11 pawilonów. Dwa z nich to stacje transformatorowe, a jeden to lokal gastronomiczny. W pozostałych mają działać kwiaciarnie i punkty handlowe.
W rozmowie z redaktorem Przemysławem Jedleckim z „Gazety Wyborczej Katowice" prezes Wacław Słaby powiedział na ten temat m.in.: „ – We wcześniejszych projektach pawilony stały prostopadle do „Zenitu". Tu są wzdłuż torowiska, w dodatku tyłem do „Zenitu". Powstanie ściana, która praktycznie zasłoni od strony rynku parter, który dopiero co wyremontowaliśmy". Zwrócił też uwagę, że za sprawą zastosowania tego rozwiązania między „Zenitem" a rynkiem powstanie „tunel" dla tramwajów. „ – Usłyszałem, że tylne ściany tych pawilonów mają być „zielone", bo z roślinnością. Dla nas to jednak żadne rozwiązanie. Rynek zostanie zamknięty" – powiedział prezes Wacław Słaby.
Urzędnicy miejscy, z którymi korespondował prezes Wacław Słaby, obstają jednak przy swoim. Wiceprezydent miasta Marcin Krupa napisał, że „wszelkie opracowania podlegały ocenie społecznej, bezpośrednim konsultacjom z mieszkańcami i cieszyły się zainteresowaniem". Dodał, że koncepcja tej części rynku (nazywana placem Kwiatowym) będzie realizowana właśnie w takiej postaci jak w zaprezentowanym projekcie. Urzędnicy twierdzą też, że taka przemiana rynku nie będzie ograniczać dostępu do „Zenitu".
Prezes Wacław Słaby jest innego zdania i poprosił o pomoc radnych.