krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Młode Spółdzielnie konsumenckie w Europie
Organizacja Euro Coop wspiera działania oraz rozwój spółdzielni w Europie.
aaa
Posiedzenie Zarządu Euro Coop
Z ramienia KZRSS w spotkaniu brali udział Prezes Zarządu Ryszard Jaśkowski będący członkiem Zarządu Euro Coop oraz Agnieszka Wroniewicz Dyrektor...
aaa
Kolejna konferencja Społem już za nami!
Copyright by KZRSS "Społem"

Jubileusz 100-lecia „Społem" Poznańskiej Spółdzielni Spożywców w Poznaniu

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR IV/2019 Opublikowano: wtorek, 17, grudzień 2019

100 lat istnienia „Społem" Poznańskiej Spółdzielni Spożywców w Poznaniu to historia, którą tworzyli ludzie dla ludzi. Nie sposób mówić o teraźniejszości i planach na przyszłość, nie sięgając do korzeni. Pierwsze kroki ku kooperacji spożywczej w Poznaniu poczyniono 29 sierpnia 1919 roku. Założona wówczas Spółdzielnia Spożywców otrzymała nazwę „Zgoda", a jej członkami zostało 105 osób. 20 lat później „Zgoda", która dała początek obecnej „Społem" Poznańskiej Spółdzielni Spożywców, zaliczana była do najprężniejszych spółdzielni w kraju. W końcu roku 1939 „Zgoda" została zlikwidowana przez okupanta.

Kolejnym krokiem na drodze rozwoju poznańskiej spółdzielczości było utworzenie w 1948 roku Powszechnej Spółdzielni Spożywców. Nastąpiła modernizacja i specjalizacja placówek, powstały tzw. gospody otwarte, czyli restauracje i stołówki, aktywnie działały komitety członkowskie, prowadzono również handel ze straganów. W kolejnych latach prowadzona była działalność społeczno-wychowawcza, a sama spółdzielnia konsekwentnie wzbogacała swoją ofertę - choćby o kolejne pawilony, sklepy i placówki samoobsługowe.
Punktem zwrotnym w działalności spółdzielni był rok 1983. Wtedy na bazie „Społem" Oddziału Handlu Detalicznego powstaje „Społem" Poznańska Spółdzielnia Spożywców. Niestety, na początku lat 90., w związku z tzw. „Spec Ustawą", likwidowane były zakłady produkcyjne, setki sklepów i kiosków. Również baza członkowska uległa zmniejszeniu o ponad 35 tys. osób. Mimo niesprzyjających okoliczności widać jednak siłę Społem - najstarszego znaku handlowego w Polsce, odwagę i determinację w pokonywaniu trudności. Pomimo strat poniesionych w latach transformacji ustrojowej i nadal niesprzyjających warunków działania, „Społem" Poznańska Spółdzielnia Spożywców, licząca 100 lat, ciągle pozostaje młoda duchem, odważnie podejmuje wyzwania obecnego rynku, stając codziennie do walki o klienta.
Dziś „Społem" PSS w Poznaniu jest, pod względem liczby placówek, jedną z większych sieci handlowych na lokalnym rynku. Prowadzi działalność w 48 sklepach (z czego 47 sklepów zlokalizowanych jest na terenie Poznania, a jeden w Swarzędzu), zróżnicowanych pod względem powierzchni. Oprócz dużych placówek działają również sklepy średnie i małe, obejmujące branżę spożywczą i przemysłową. Są to sklepy popularne, znane i lubiane, a co najważniejsze - nowoczesne, zmodernizowane, charakteryzujące się bogatym asortymentem i otwartą na potrzeby klientów obsługą. Krótko mówiąc - sklepy Społem PSS to sklepy na miarę czasów! „Społem" w Poznaniu to także 74 lokale użytkowe oraz 29 powierzchni różnego typu, wynajmowanych innym podmiotom gospodarczym. Spółdzielnia obsługuje w tym zakresie blisko 80-osobową grupę najemców.
Podstawową i najważniejszą strategicznie działalnością Spółdzielni jest handel. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów, stworzono atrakcyjną ofertę towarową, zróżnicowaną, w zależności od wielkości placówki, zasobności portfela, uwzględniającą towary najwyższej jakości o ustalonej pozycji na rynku oraz nowości rynkowe wspierane reklamą w mediach. Źródło zakupów stanowią zarówno renomowani producenci, jak i największe lokalne hurtownie. Sklepy Społem PSS w Poznaniu tworzone są z myślą o klientach. Dziś sklepy Spółdzielni są nowocześnie urządzone i wyposażone. Posiadają terminale płatnicze, świadczone są w nich dodatkowe usługi, takie jak „Moje Rachunki" czy „Moje Doładowania". W roku 2017 Spółdzielnia zakupiła pierwszy piec konwekcyjno-parowy, który został wówczas zainstalowany w sklepie nr 560 na os. Oświecenia, drugi piec w tym samym roku zainstalowano w obiekcie handlowym nr 4 na os. Wichrowe Wzgórze. Kolejne uruchomienie planowane jest w obiekcie handlowym nr 9 na os. Piastowskim. Ta gastronomiczna oferta, w postaci pysznych gotowych dań, jest odpowiedzią na coraz większe w tym zakresie potrzeby naszych klientów. W roku 2018 Spółdzielnia uruchomiła w swoich sklepach pierwsze kasy samoobsługowe. W roku 2019 do obiektu handlowego nr 4 „NEWA" wyposażonego w cztery takie kasy dołączył obiekt handlowy nr 5 przy ul. Kącik 5 i sklep nr 560 na os. Oświecenia w Poznaniu, w których zainstalowano po dwie kasy samoobsługowe. To nowoczesne rozwiązanie dla dużych placówek, w których klient może samodzielnie dokonać inkasa za dokonane zakupy. Kasy ważą, pozwalają również podać ilość sztuk tego samego towaru i co ważne - obsługują karty klienta w Programie Lojalnościowym „Społem znaczy razem". Kasy samoobsługowe cieszą się dużym zainteresowaniem pośród klientów, którzy cenią sobie wygodę, nowoczesność i szybkość w dokonywaniu zakupów.



Obecnie w sklepach Spółdzielni prowadzonych jest 16 tematycznych akcji promocyjnych, które odbywają się cyklicznie. Na szczególną uwagę zasługuje co najmniej kilka z nich. Oferta specjalna na produkty z półki EKO kierowana jest do klientów w ramach akcji „Smacznie i zdrowo". Co tydzień oferowane są przyjazne ceny na wybrane warzywa, owoce i mięso. Dzięki współpracy z grupą zakupową KDD na półkach sklepowych gości promocja pod nazwą „Blisko i Korzystnie w Społem", natomiast we współpracy z Krajową Platformą Handlową „Społem" Sp. z o.o. odbywają się promocje na artykuły oznaczone logo „SPOŁEM Marka Własna". Klientów kuszą „Małe Bej my" - swojsko brzmiąca promocja weekendowa. Spółdzielnia od kilku lat prowadzi akcję wizerunkową Dobry Produkt Dobra Cena (DPDC) mającą na celu umocnienie postrzegalności sklepów Społem jako sklepów na każdą kieszeń. Etykietę DPDC klient znajdzie przede wszystkim przy produktach z podstawowej listy. Ceny na produktach oznaczonych DPDC nie odbiegają od cen największych konkurentów, sprawiając, że sklepy Spółdzielni są przyjazne cenowo. Drugą flagową akcją promocyjną Spółdzielni jest Gazetka z hasłem przewodnim „Dla Ciebie od pokoleń", a w Roku Jubileuszu zmienionym na „Dla Ciebie od 100 lat". Z ofertą gazetkową Spółdzielnia dociera do swoich klientów poprzez kanały tradycyjne: dystrybucję gazetki do skrzynek pocztowych i w placówkach handlowych, reklamę w prasie i radiu.
Coraz większą rolę w komunikacji z klientami odgrywają jednak kanały nowoczesne: strona www, powiadomienia web push, powiadomienia mailowe i sms-ingowe, posty sponsorowane na Facebooku. W listopadzie ubiegłego roku pod adresem www.spolem.poznan.pl została uruchomiona nowa strona internetowa Spółdzielni, zaprojektowana z myślą o użytkownikach urządzeń mobilnych, przejrzysta, nowoczesna, stawiająca na pierwszym miejscu ofertę produktową. Dzięki nowej stronie www każdy klient na swoim smartfonie może łatwo i szybko przejrzeć aktualną ofertę promocyjną.

Społem to nie tylko sklepy! To również marka realizująca swoją misję działaniami na rzecz lokalnej społeczności. Społem PSS w Poznaniu od wielu lat wspiera jako sponsor drużynę koszykarską MUKS, współpracuje też z wieloma instytucjami charytatywnymi. Już po raz siódmy wsparła Wampiriadę na Politechnice Poznańskiej, której celem jest zbiórka krwi. Spółdzielnia zawarła też umowy z trzema instytucjami działającymi lokalnie: Hospicjum Palium, Stowarzyszenie Na Tak i Schronisko dla zwierząt, na rzecz których Uczestnicy Programu Lojalnościowego „Społem Znaczy Razem" mogą za pośrednictwem Spółdzielni przekazać swoje punkty, które mają swój wymiar finansowy. Ze swoimi klientami Spółdzielnia spotyka się podczas wystaw plenerowych. Tam, na stoisku Społem można zapoznać się z historią Spółdzielni i ofertą sklepów spod logo Eko Społem. Medialne Społem to sposób na zaistnienie w przestrzeni cyfrowej. Spółdzielnia posiada dwa profile na Facebooku: Społem Poznań i Eko-Społem.
W 2011 i 2015 roku Spółdzielnia w ramach własnego projektu autorskiego otworzyła w Poznaniu dwa sklepy z żywnością ekologiczną przy ul. Młyńskiej 7 i Słowiańskiej 38. Sklepy funkcjonują pod szyldem Eko Społem, oferując blisko 2 tys. produktów, z czego około 90% zostało wyprodukowanych zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego i posiada certyfikaty potwierdzające spełnienie wymagań produkcji ekologicznej. Kompleksowo zaopatrzone placówki oferują klientom produkty świeże, nabiał, wędliny, pełną gamę produktów zbożowych oraz składników specjalistycznych diet, a także ekologiczne kosmetyki czy środki czystości. Wiele oferowanych tu produktów pochodzi z krajów objętych programem Sprawiedliwego Handlu. Oferta produktową sklepów ekologicznych skierowana jest przede wszystkim do osób zmagających się z chorobami cywilizacyjnymi: cukrzycą, celiakią, nadciśnieniem, alergią itp. Ponadto dla osób, które prowadzą zdrowy tryb życia, świadomie sięgają po codzienne produkty spożywcze i kosmetyczne, dla osób, które chcą, aby ich dieta była zbilansowana i zdrowa, pozbawiona niezdrowych dodatków.



Niezaprzeczalnie największą wartością Spółdzielni są jej członkowie i pracownicy. Obecnie Spółdzielnia zrzesza 469 członków, zatrudnia 427 osób i współpracuje z zacnym gronem 78 działaczy samorządowych.
W misję Spółdzielni wpisane są również zadania z dziedziny społeczno-wychowawczej i kulturalno-oświatowej. Jedną z form jest opieka nad Spółdzielniami Uczniowskimi, dla których od 35 lat organizowane są tematyczne konkursy. Każdego roku młodzi Spółdzielcy biorą udział w specjalnie dla nich organizowanych rajdach po ciekawych zakątkach Wielkopolski. Świetnym przykładem jest Spółdzielnia Uczniowska Słoneczko, która działa w Zespole Szkół Specjalnych nr 102 przy ul. Przełajowej. Celem Spółdzielni Uczniowskiej jest kształtowanie umiejętności zespołowego działania i gospodarowania, prowadzenie działalności gospodarczej na rzecz szkoły i uczniów oraz propagowanie idei spółdzielczości w środowisku szkolnym. Ich działalność to prawdziwe warsztaty życia. Młodym spółdzielcom pomagamy na wielu płaszczyznach, m.in. doposażając sklepiki szkolne w różnego rodzaju sprzęty i materiały.
Wszystkie realizowane przez Spółdzielnię działania wspierające i propagujące spółdzielczość uczniowską nie tylko w określony sposób przyczyniają się do rozwoju tego cennego ruchu, ale nadają niezwykle wartościowy wymiar pracy dorosłych spółdzielców, którym współpraca z młodym spółdzielczym pokoleniem daje poczucie dobrze wypełnionego obowiązku i wykorzystania niepowtarzalnej szansy w społecznym dziele wychowania.
Spółdzielnia pamięta też o swoich seniorach, organizując spotkania Koła-Seniora-Spółdzielcy. Ponadto prowadzi Izbę Tradycji i Pamięci „Społem", gdzie zgromadzone są pamiątki dokumentujące bogatą historię Spółdzielni. Pod koniec roku 2018 ruszył profil spolempoznan na Insta-gramie, gdzie publikowane są archiwalne materiały pochodzące z Izby Tradycji i Pamięci. Z kolei we współpracy z CYRYL Cyfrowym Repozytorium Miasta Poznania część zbiorów znajdujących się w Izbie Tradycji i Pamięci została zdigitalizowana, a następnie opublikowana w Wirtualnym Muzeum Historii Poznania. Na stronie www.cyryl.poznan.pl w zakładce Partnerzy znajdują się obecnie cztery tematyczne zbiory zdjęć dotyczące neonów, działalności „Praktycznej Pani", zabaw dla dzieci oraz wyglądu witryn sklepowych w latach 1970-1989. Trwają prace nad digitalizacją kolejnych materiałów.

Grażyna Raniewicz-Lis, prezes PSS „Społem" w Poznaniu powiedziała: „Zacny Jubileusz 100-lecia Społem PSS w Poznaniu pięknie zespala się ze 150-leciem Spółdzielczości spożywców w Polsce. Każdego dnia codzienną pracą Spółdzielnia dopisuje nowe karty do swojej historii. Teraźniejszość i przyszłość stawiają przed Społem PSS w Poznaniu nowe, trudne wyzwania. Podejmować je będziemy z pokorą i odwagą, aby nadal móc legitymować się poszanowaniem przeszłości, wzbogacaniem teraźniejszości i śmiałym patrzeniem w przyszłość".

  • sisIV2019_poznan01
  • sisIV2019_poznan02
  • sisIV2019_poznan03
  • sisIV2019_poznan04
  • sisIV2019_poznan05