krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Kolejna Konferencja „SPOŁEM 2024" już za nami!
aaa
SYSTEM KAUCYJNY - PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE WDRAŻANIA NOWYCH PRZEPISÓW
Zapraszamy na spotkanie z ekspertem!
aaa
Nowo wyremontowany sklep „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Białej Podlaskiej
aaa
Pierwsze posiedzenie zgromadzenia ogólnego KRS
Wzięło w nim udział 99 ze 102 delegatów wybranych na VII Kongresie. Zgromadzenie wybrało Zarząd Krajowej Rady Spółdzielczej, Prezydium Zgromadzenia...
aaa
W dniach 22-23 stycznia 2024 r. obradował VII Kongres Spółdzielczości, który jest najwyższym organem samorządu spółdzielczego w Polsce.
Copyright by KZRSS "Społem"

Wywiad Prezesa „Społem" PSS w Białymstoku dla „Dziennika Gazety Prawnej"

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR IV/2015 Opublikowano: czwartek, 31, grudzień 2015

W dniu 22 grudnia 2015 r. w „Dzienniku Gazecie Prawnej" opublikowano wywiad z Mieczysławem Dąbrowskim – prezesem Zarządu „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Białymstoku. Wywiad, zatytułowany: „Z myślą o naszych Klientach", przeprowadził redaktor Bogdan Leszczorz.
Oto treść tego wywiadu.

– Na początek, proszę przyjąć gratulacje z tytułu zajęcia pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Spółdzielni Spożywców za rok 2015. Czy pozycja krajowego lidera jest dla Pana zaskoczeniem?
– Dziękuję za gratulacje. Traktuję je jako uznanie dla całej ponad 1.600-osobowej załogi, która swoją rzetelną i wydajną pracą przyczyniła się do osiągnięcia pozycji lidera. Pierwsze miejsce nie jest jednak dla nas zaskoczeniem. Od wielu lat nasza Spółdzielnia ma bowiem ugruntowaną pozycję, wiodąc prym w środowisku „Społem".
– Białostocka PSS „Społem" działa na lokalnym rynku od blisko 120 lat, sukcesywnie budując swoją markę z myślą o klientach. Czego zatem mogą się oni spodziewać, robiąc zakupy w spółdzielczych sklepach?
– Rzeczywiście, już za dwa lata będziemy świętować 120-lecie istnienia. Można więc rzec, iż nasza marka towarzyszy Białostoczanom „od zawsze". Nasi klienci dobrze znają sklepy „Społem" i wiedzą, że u nas jest zawsze świeżo, miło, czysto i wygodnie. Co istotne, konkurujemy również cenowo z wielkimi sieciami supermarketów. Dużym atutem jest również bliskość sklepów „Społem". Staramy się poprawiać dostępność naszych usług. Tylko w tym roku uruchomiliśmy dwa nowe sklepy na osiedlach, gdzie dotąd nas nie było. Ponadto na jednym z osiedli otworzyliśmy nowy bar żywieniowy, który cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród konsumentów.
– Kierowana przez Pana Spółdzielnia, jako pierwsza w kraju uzyskała certyfikat potwierdzający wdrożenie Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności zgodnie z normą ISO 22000. Jakich konkretnych wyrobów on dotyczy?
– System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności zgodnie z normą ISO 22000 został wdrożony w naszej piekarni nr 2 przy ul. Pogodnej w 2012 roku. Certyfikat jest udzielany na trzy lata. W związku z tym przystąpiliśmy do jego odnowienia w roku bieżącym i już uzyskaliśmy go na następne trzy lata. Certyfikat dotyczy wszystkich wyrobów produkowanych przez ten zakład, a zatem chlebów, bułek, jak również bułki tartej. Piekarnia w skali roku produkuje około 6.000 ton wszystkich wyrobów.
– Na przestrzeni lat, poza działalnością statutową, dostrzegane są również problemy lokalnej społeczności. Kto może liczyć na wsparcie PSS?
– W specyfice spółdzielczej od zawsze występuje wrażliwość na potrzeby innych. Również nasza Spółdzielnia otwiera się na ludzi potrzebujących, pokrzywdzonych przez los czy nie dających sobie rady w życiu. Współpracujemy z fundacjami, m.in. Fundacją „Pomóż Im", gdzie uzyskaliśmy tytuł „Mecenasa Dobroczynności", Fundacją „Rubież", wspierającą Polaków na wschodzie, Caritasem, Fundacją „Droga", Bankiem Żywności, itp. Ponadto wspieramy szkoły i spółdzielnie uczniowskie. W ubiegłym roku na cele charytatywne wydaliśmy blisko 90 tys. zł.
– Wraz z sukcesami idą jednak również zmartwienia. Jednym z nich jest na pewno najświeższy pomysł partii rządzącej, dotyczący objęcia sklepów o powierzchni ponad 250 m², 2% podatkiem od przychodów, czyli w Państwa przypadku aż 23 z 34 funkcjonujących. Jak skomentuje Pan ten pomysł?
– Jest to na pewno zmartwienie – również dla naszej Spółdzielni. W swoich założeniach podatek ten miał spełnić dwa zadania: zapewnić przychody do budżetu ze strony firm, które unikają płacenia w Polsce podatku dochodowego oraz wyrównać szanse konkurowania z międzynarodowymi sieciami polskim rodzinnym firmom. To, co ukazało się na stronach ugrupowania rządzącego – gdyby zostało wprowadzone – uderza w polskie rodzinne i spółdzielcze przedsięwzięcia. Nie jest to jednak wersja ostateczna, a zatem należy mieć nadzieję, że będzie jeszcze konsultowana i w konsekwencji zostanie zmieniona. Trudno zatem komentować coś, czego jeszcze nie ma. Myślę, że ostatecznie zwycięży zdrowy rozsądek i średnie polskie firmy handlowe uzyskają wsparcie ze strony rządu.

*
„Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Białymstoku jest kontynuatorką Stowarzyszenia Spożywców, którego zebranie założycielskie odbyło się w 1897 roku. Zapoczątkowane już wtedy tradycje polskiego handlu, znajdują swoją kontynuację w bieżącej działalności. Obecnie białostocka PSS będąc jedną z największych spółdzielni w naszym kraju, jest równocześnie nowoczesną i dobrze zarządzaną firmą. Wszystkie oferowane produkty wytwarzane są w oparciu o wypracowane przez lata technologie, sprawdzone receptury i odpowiednio dobrane surowce. W skład majątku „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Białymstoku wchodzą 34 sklepy detaliczne, 4 hurtownie, 3 zakłady gastronomiczne, 2 piekarnie, ciastkarnia, Zakład Przetwórstwa Mięsnego oraz Zakład Produkcyjny „Zodiak". W 2014 roku w spółdzielni zatrudnionych było ponad 1.600 pracowników.