krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Uroczysta Gala 150-lecia Spółdzielczości Spożywców „Społem" w Polsce
12 września br. na Zamku Królewskim w Warszawie, odbyła się uroczysta gala jubileuszowa, z udziałem ponad 300 przedstawicieli spółdzielni „Społem" ...
aaa
Jubileusz 100-lecia „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Bochni
aaa
Otwarcie nowego – największego sklepu PSS „Społem" w Kielcach
1200 metrów kwadratowych powierzchni i 26-osobowa załoga sprzedawców, a także największe stoisko mięsno-wędliniarskie wraz z serwisem serów...
aaa
Ósmy bar przy sklepie PSS Społem w Białymstoku juz otwarty.
Lokal znajduje się na części powierzchni obiektu "Pogodny" przy ul. Pogodnej 6 w Białymstoku.
aaa
Kieleckie „Społem" świętowało 100 lat działalności.
Podczas uroczystego walnego zgromadzenia członków w restauracji Winnica w Kielcach, nagrodzono kielecką spółdzielnię oraz jej wieloletnich pracowników.
Copyright by KZRSS "Społem"

„Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Śremie otworzyła Dom Handlowy „Kamienica"

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR IV/2018 Opublikowano: czwartek, 20, grudzień 2018

W zasobach Spółdzielni znajduje się szereg nieruchomości, między innymi dwie kamienice zakupione przez Spółdzielnię w 1990 r. Kamienice te znajdują się w starej części miasta Śremu (prawobrzeżna strona rzeki Warty). Kamienice mają bogatą historię, wybudowano je w 1895 i 1902 roku i są objęte nadzorem konserwatora zabytków.

Stan techniczny kamienic był bardzo zły. Część handlowa znajdowała się wyłącznie na parterze. Zarówno powierzchnia handlowa jak i stan techniczny pomieszczeń nie były atrakcyjne dla klientów (bariery spowodowane różnicą poziomów dwóch kamienic). Na I i II piętrze znajdowały się mieszkania zajmowane przez lokatorów w wyniku przydziałów sprzed lat (mieszkania kwaterunkowe). Przez wiele lat Spółdzielnia zmuszona była czekać na naturalne opuszczenie mieszkań przez lokatorów. Pomysł modernizacji początkowo związany był z doprowadzeniem do właściwego stanu technicznego kamienic w tym sklepu spożywczego. Jednak w trakcie realizacji projektu celowym i racjonalnym było przekształcenie funkcji kamienic i całej powierzchni na handlowo - usługową z jednoczesną ich rozbudową i przebudową. Powstały obiekt posiada wiele funkcji handlowych, w piwnicy w wyniku pogłębienia funkcjonuje restauracja, na parterze sklep spożywczy, na pierwszym piętrze sklep gospodarstwa domowego a na drugim piętrze salon usług kosmetycznych – wynajęty tzw. sieciówce. Przed przebudową powierzchnia handlowa wynosiła 316 m², po przebudowie 1424 m². Wnętrza są nowoczesne ale kamienice zachowały swój klimat, odtworzono wygląd elewacji z lat przedwojennych (wygląd pierwotny). Wewnątrz budynku znajdują się windy (towarowa, osobowa), schody ruchome, nowoczesne instalacje. Sklep spożywczy połączony jest ze sklepem gospodarstwa domowego schodami ruchomymi. Natomiast winda osobowa obsługuje wszystkie cztery kondygnacje, podobnie towarowa. Nowoczesne, jasne, przestronne wnętrza brak barier oraz wielorodność funkcji, dostępność dla klientów w tym niepełnosprawnych sprawiają, że obiekt jest bardzo atrakcyjny.
Nie bez znaczenia jest fakt, iż w trakcie pogłębienia piwnicy znaleziono w elemencie konstrukcyjnym skrytkę, w której znajdowała się tzw. „Kapsuła Pamięci". Dokument z maja 1902 roku sporządzony ręcznie ( 3- stronicowy) zawiera opis – przedstawiający Śrem w czasie zaboru pruskiego. Wartość historyczna znaleziska jest nieoceniona. Dokument ten został zabezpieczony przed dalszym niszczeniem.
Konsekwencją przebudowy, rozbudowy i modernizacji było powstanie niewielkiego Domu Handlowego, który przybrał nazwę „Kamienica".

  • sisIV2018__srem01
  • sisIV2018__srem02
  • sisIV2018__srem03
  • sisIV2018__srem04
  • sisIV2018__srem05
  • sisIV2018__srem06
  • sisIV2018__srem07