krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Młode Spółdzielnie konsumenckie w Europie
Organizacja Euro Coop wspiera działania oraz rozwój spółdzielni w Europie.
aaa
Posiedzenie Zarządu Euro Coop
Z ramienia KZRSS w spotkaniu brali udział Prezes Zarządu Ryszard Jaśkowski będący członkiem Zarządu Euro Coop oraz Agnieszka Wroniewicz Dyrektor...
aaa
Kolejna konferencja Społem już za nami!
Copyright by KZRSS "Społem"

„Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Śremie otworzyła Dom Handlowy „Kamienica"

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR IV/2018 Opublikowano: czwartek, 20, grudzień 2018

W zasobach Spółdzielni znajduje się szereg nieruchomości, między innymi dwie kamienice zakupione przez Spółdzielnię w 1990 r. Kamienice te znajdują się w starej części miasta Śremu (prawobrzeżna strona rzeki Warty). Kamienice mają bogatą historię, wybudowano je w 1895 i 1902 roku i są objęte nadzorem konserwatora zabytków.

Stan techniczny kamienic był bardzo zły. Część handlowa znajdowała się wyłącznie na parterze. Zarówno powierzchnia handlowa jak i stan techniczny pomieszczeń nie były atrakcyjne dla klientów (bariery spowodowane różnicą poziomów dwóch kamienic). Na I i II piętrze znajdowały się mieszkania zajmowane przez lokatorów w wyniku przydziałów sprzed lat (mieszkania kwaterunkowe). Przez wiele lat Spółdzielnia zmuszona była czekać na naturalne opuszczenie mieszkań przez lokatorów. Pomysł modernizacji początkowo związany był z doprowadzeniem do właściwego stanu technicznego kamienic w tym sklepu spożywczego. Jednak w trakcie realizacji projektu celowym i racjonalnym było przekształcenie funkcji kamienic i całej powierzchni na handlowo - usługową z jednoczesną ich rozbudową i przebudową. Powstały obiekt posiada wiele funkcji handlowych, w piwnicy w wyniku pogłębienia funkcjonuje restauracja, na parterze sklep spożywczy, na pierwszym piętrze sklep gospodarstwa domowego a na drugim piętrze salon usług kosmetycznych – wynajęty tzw. sieciówce. Przed przebudową powierzchnia handlowa wynosiła 316 m², po przebudowie 1424 m². Wnętrza są nowoczesne ale kamienice zachowały swój klimat, odtworzono wygląd elewacji z lat przedwojennych (wygląd pierwotny). Wewnątrz budynku znajdują się windy (towarowa, osobowa), schody ruchome, nowoczesne instalacje. Sklep spożywczy połączony jest ze sklepem gospodarstwa domowego schodami ruchomymi. Natomiast winda osobowa obsługuje wszystkie cztery kondygnacje, podobnie towarowa. Nowoczesne, jasne, przestronne wnętrza brak barier oraz wielorodność funkcji, dostępność dla klientów w tym niepełnosprawnych sprawiają, że obiekt jest bardzo atrakcyjny.
Nie bez znaczenia jest fakt, iż w trakcie pogłębienia piwnicy znaleziono w elemencie konstrukcyjnym skrytkę, w której znajdowała się tzw. „Kapsuła Pamięci". Dokument z maja 1902 roku sporządzony ręcznie ( 3- stronicowy) zawiera opis – przedstawiający Śrem w czasie zaboru pruskiego. Wartość historyczna znaleziska jest nieoceniona. Dokument ten został zabezpieczony przed dalszym niszczeniem.
Konsekwencją przebudowy, rozbudowy i modernizacji było powstanie niewielkiego Domu Handlowego, który przybrał nazwę „Kamienica".

  • sisIV2018__srem01
  • sisIV2018__srem02
  • sisIV2018__srem03
  • sisIV2018__srem04
  • sisIV2018__srem05
  • sisIV2018__srem06
  • sisIV2018__srem07