krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Młode Spółdzielnie konsumenckie w Europie
Organizacja Euro Coop wspiera działania oraz rozwój spółdzielni w Europie.
aaa
Posiedzenie Zarządu Euro Coop
Z ramienia KZRSS w spotkaniu brali udział Prezes Zarządu Ryszard Jaśkowski będący członkiem Zarządu Euro Coop oraz Agnieszka Wroniewicz Dyrektor...
aaa
Kolejna konferencja Społem już za nami!
Copyright by KZRSS "Społem"

KZRSS "Społem" aktywnym członkiem miedzynarodowego ruchu spółdzielczego

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR III/2022 Opublikowano: środa, 13, lipiec 2022

Tegoroczny początek lata naznaczony był wieloma istotnymi wydarzeniami związanymi z międzynarodowym ruchem spółdzielczym. W czerwcu odbyły się Zgromadzenia Ogólne ICA, CCW oraz Euro Coop, w każdym z tych spotkań uczestniczył Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców „Społem" reprezentowany przez Prezesa Związku Ryszarda Jaśkowskiego.

19 czerwca 2022 Zgromadzenie Ogólne CCW (Consumer Co-operatives Worldwide)
Na zaproszenie Profesora Petara Stefanova „Społem" stało się członkiem organizacji Consumer Co-operatives Worldwide - Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców „Społem" jako Członek International Co-operative Alliance (ICA), posiada tytuł, na podstawie statutu ICA, który upoważnia do udziału w działalności spółdzielni konsumenckich na całym świecie (CCW) bez dodatkowej opłaty członkowskiej. Dzięki podjętej decyzji „Społem" jako członek CCW będzie mogła:

  • Reprezentować polską spółdzielczość konsumencką na światowych forach spółdzielni konsumenckich;
  • Rozszerzać współpracę, wymianę informacji i dobrych praktyk w obszarach biznesu pomiędzy krajowymi organizacjami spółdzielni konsumenckich na całym świecie,
  • Brać udział w pracach ustawodawczych, zarządzaniu, ustalaniu prowadzonej polityki, wspomagać, ale i czerpać z narzędzi edukacyjnych między innymi;
  • Brać udział w inicjatywach promujących spółdzielczy model biznesowy;
  • Mieć bezpośredni kontakt z wiodącymi krajowymi organizacjami spółdzielni konsumenckich;
  • Nawiązywać partnerstwa biznesowe ze spółdzielniami konsumenckimi Regionów ICA;
  • Mieć prawo do uczestniczenia w organach zarządzających spółdzielniami konsumenckimi na całym świecie.


20 czerwca 2022 Zgromadzenie Ogólne ICA
Zgromadzenie Ogólne ICA odbyło się 20 czerwca 2022 r. w Sewilli w Hiszpanii, a jego gospodarzem była hiszpańska Konfederacja Spółdzielni Pracy (COCETA). Zgromadzenia Ogólne to ważne momenty w demokratycznym życiu organizacji, a po dwóch latach wymuszonej wirtualizacji oraz spotkań on-line edycja 2022 była wyjątkowa z uwagi na rok wyborczy ICA. Członkowie organizacji podjęli decyzje dotyczące wyboru prezesa i zarządu ICA, zatwierdzenie bilansu za rok 2021 czy przyjęcia raportu z ostatnich 4 lat pacy. Około 400 liderów spółdzielni z 60 krajów zebrało się w Sewilli na Walnym Zgromadzeniu. Podczas spotkania przemówienie wygłosił Illia Gorothowsky Przewodniczący COOP Ukraine, który zgromadzonemu audytorium opowiedział o sytuacji ruchu spółdzielczego w kraju, wzywając do okazania wsparcia.
Członkowie Międzynarodowego Związku Spółdzielczego (ICA) odnowili na kolejne cztery lata mandat Ariela Guarco. Z ogólnej liczby 779 głosów, Pan Guarco został ponownie wybrany na stanowisko prezesa ICA, uzyskując 455 głosów.
Dwóch innych kandydatów ubiegało się o stanowisko prezesa ICA. Byli to Melina Morrison, która uzyskała 164 głosy, nominowana przez Business Council of Co-operatives and Mutuals, Australia oraz Jean-Louis Bancel, która uzyskała 160 głosów, nominowana przez Coop FR z Francji. O 15 miejsc w Radzie ubiegało się 22 kandydatów. Nowo wybranymi członkami Rady zostali:
• Márcio Lopes de Freitas, brazylijskie spółdzielnie (OCB), Brazylia
• Aditya Yadav, Indian Farm Forestry Development Cooperative Limited (IFFDC), Indie
• Giuseppe Attilio Dadda, Alleanza Cooperative Italiane, Włochy
• George Magutu Mwangi, Kenijski Związek Spółdzielni Oszczędnościowo-Kredytowych (KUSCCO), Kenia
• Iñigo Albizuri Landazabal, Confederación Española de Cooperativas de Trabajo Asociado (COCETA), Hiszpania
• Zhenhong Cai, Ogólnochińska Federacja Spółdzielni Dostaw i Marketingu (ACFSMC), Chiny
• Martin Lowery, Krajowe Stowarzyszenie Przedsiębiorców Spółdzielczych (NCBA CLUSA), USA
• Toru Nakaya, JA Zenchu (Centralny Związek Spółdzielni Rolniczych), Japonia
• Bahman Abdollahi, Irańska Izba Spółdzielni (ICC), Iran
• María Eugenia Pérez Zea, Asociación Colombiana de Cooperativa (Ascoop), Kolumbia
• Krasimir Ignatov, Centralny Związek Spółdzielczy Bułgaria, Bułgaria
• Dato' Kamarudin Ismail, Malezyjski Narodowy Ruch Spółdzielczy, Malezja
• Simona Cavazzutti, Confederación de Cooperativas Rurales del Paraguay (CONCOPAR), Paragwaj
• Marjaana Saarikoski, SOK Corporation, Finlandia
• Alexandra Wilson, Co-operatives and Mutuals Canada, Kanada


21 czerwca 2022 Zgromadzenie Ogólne Euro Coop
Gospodarzem Zgromadzenia Ogólnego Euro Coop, tak jak w przypadku ICA była hiszpańska Konfederacja Spółdzielni Pracy (COCETA). Agenda Zgromadzenia ogólnego Euro Coop zawierała kluczowe punkty związane z akceptacją realizacji programu za rok 2021, przyjęciem raportu Sekretariatu oraz Przewodniczącego, jak również dotyczyła wyboru Prezesa, Wiceprezesa oraz członków Zarządu na kadencję w latach 2022-2026.
Dla naszej organizacji Zgromadzenie to było wyjątkowe z uwagi na przyjęcie, jednomyślną decyzją Zgromadzenia Ogólnego, „Społem" w poczet pełnoprawnych członków Euro Coop. W ślad za nami przyjęto organizację Spółdzielczą z Francji. Po oficjalnym akcie akcesji odbyły się wybory organów zarządzających w Euro Coop.

Zgromadzenie ogólne Euro Coop podjęło decyzję o ponownym wybraniu, na kadencję w latach 2022-2026, Mathiasa Fiedlera na Przewodniczącego, Illia Gorothowsky Coop Ukraine został nominowany na Pierwszego Wiceprezesa, a w poczet nowych członków Zarządu Euro Coop zostali przyjęci Biser Petkov – reprezentujący Centralny Związek Spółdzielczy z Bułgarii, Geir Jostein Dyngeseth Coop Norwegia oraz Ryszard Jaśkowski Prezes KZRSS „Społem"