krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Kolejna Konferencja „SPOŁEM 2024" już za nami!
aaa
SYSTEM KAUCYJNY - PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE WDRAŻANIA NOWYCH PRZEPISÓW
Zapraszamy na spotkanie z ekspertem!
aaa
Nowo wyremontowany sklep „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Białej Podlaskiej
aaa
Pierwsze posiedzenie zgromadzenia ogólnego KRS
Wzięło w nim udział 99 ze 102 delegatów wybranych na VII Kongresie. Zgromadzenie wybrało Zarząd Krajowej Rady Spółdzielczej, Prezydium Zgromadzenia...
aaa
W dniach 22-23 stycznia 2024 r. obradował VII Kongres Spółdzielczości, który jest najwyższym organem samorządu spółdzielczego w Polsce.
Copyright by KZRSS "Społem"

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku w sklepie PSS w Końskich

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR II/2017 Opublikowano: wtorek, 30, maj 2017

W dniach 26 i 27 maja „Społem" PSS w Końskich zorganizowało wraz z Fundacją DKMS III Edycje Akcji "Dzień Dawcy Szpiku Kostnego" 2017.
W sklepie „Gama" przy ul. 16 Stycznia 3 w Końskich można było zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych krwi lub szpiku. "Tym razem to nie zakupy będą najważniejsze – mówił dyrektor handlowy Spółdzielni – Jacek Cholewiński – Organizujemy akcję rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku dla pacjentów, którzy zostaną zakwalifikowani do przeszczepienia. Na świecie jest aktualnie zarejestrowanych ponad 29 milionów potencjalnych dawców. Chcemy dołączyć do nich".

Według Światowej Organizacji Dawców Szpiku co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego.
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Można to zrobić poprzez stronę internetową Fundacji DKMS: https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca