krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Co z pojemnikami dań na wynos? Kiedy szklane butelki?- odpowiadamy na pytania odnośnie systemu kaucyjnego…
aaa
Obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości w siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej
aaa
Gala Polskiej Ligi Siatkówki
aaa
Młode Spółdzielnie konsumenckie w Europie
Organizacja Euro Coop wspiera działania oraz rozwój spółdzielni w Europie.
Copyright by KZRSS "Społem"

Jubileusz 60-lecia Chóru „Społem" PSS w Białej Podlaskiej

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR II/2014 Opublikowano: poniedziałek, 19, maj 2014

W dniu 26 kwietnia br., z okazji jubileuszu 60-lecia Chóru „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Białej Podlaskiej, w należącej do spółdzielni restauracji „Stylowa", odbyło się uroczyste spotkanie obecnych i byłych śpiewaków, przedstawicieli zaprzyjaźnionych spółdzielni, przedstawicieli władz wojewódzkich i miejskich oraz grona sympatyków.

Chór „Społem" obchody swojego jubileuszu rozpoczął już 20 marca br. godzinnym koncertem przed publicznością zgromadzoną w sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury w Białej Podlaskiej przy ul. Brzeskiej.
Natomiast na uroczyste spotkanie w bialskiej restauracji „Stylowa" przybyli m.in.: prezes Zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem" w Warszawie Jerzy Rybicki, prezesi zaprzyjaźnionych spółdzielni spożywców: „Społem" LSS w Lublinie Mieczysław Zapał i „Społem" PSS w Białymstoku Mieczysław Dąbrowski, wicemarszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, kierownik delegatury Urzędu Wojewódzkiego Artur Nitek, prezydent miasta Biała Podlaska Andrzej Czapski, naczelnik wydziału spraw społecznych UM Anna Kaliszuk, dziekan bialski ks. kanonik Marian Daniluk, szefowie placówek kultury, stowarzyszeń i zespołów artystycznych oraz przedstawiciele mediów.
Z okazji pięknego jubileuszu minister kultury i dziedzictwa narodowego uhonorował bialski Chór „Społem" odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej".
Zarząd województwa lubelskiego przyznał zespołowi trzy wyróżnienia: nagrodę kulturalną, medal pamiątkowy województwa i okolicznościowy grawerton z gratulacjami. Prezydent miasta Biała Podlaska nagrodził chórzystów okolicznościowym dyplomem i kwotą 3 tys. zł. Natomiast Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielczości Spożywców „Społem" uhonorował chór odznaką „Zasłużony dla Społem". Zaproszeni goście przekazali prezesowi Zarządu Chóru Izabeli Semeniuk i dyrygentowi Andrzejowi Charytoniukowi kwiaty, upominki, puchary i najlepsze życzenia. Chórzyści odwzajemnili się krótkim koncertem najpiękniejszych pieśni. Spotkanie jubileuszowe w „Stylowej" przeciągnęło się do późnych godzin wieczornych.
Chór „Społem" PSS w Białej Podlaskiej powstał 5 kwietnia 1954 r. z inicjatywy ówczesnego prezesa zarządu spółdzielni Juliusza Krzyżanowskiego i kierownika działu społeczno-samorządowego Tadeusza Mroczkowskiego. W tym dniu 13-osobowy początkowo zespół spotkał się na pierwszej próbie, którą prowadził Konstanty Walczuk.
W 1962 r. chór połączył się z powołanym w spółdzielni Zespołem Tańca Ludowego i utworzył Zespół Pieśni i Tańca „Społem" z własną Kapelą Ludową. Chociaż w 1992 r. zespół taneczny przestał istnieć, chór funkcjonował nadal. Powstała również działająca do dzisiaj Kapela Ludowa „Społem".
W bogatej w sukcesy 60-letniej historii Chóru „Społem" PSS w Białej Podlaskiej było ponad dwa tysiące koncertów w kraju, na Białorusi i Ukrainie, były festiwale, przeglądy, nagrody i dyplomy, wspólne występy z Filharmonią Lubelską i Włościańską Orkiestrą im. Karola Namysłowskiego. Swego czasu w chórze śpiewał m.in. Jerzy Ostapiuk – solista Teatru Wielkiego w Warszawie, śpiewakom zaś akompaniował znany bialczanin, znawca opery Bogusław Kaczyński.
W roku jubileuszu chór liczy, oprócz dyrygenta, trzydziestu trzech członków ( 20 kobiet i 13 mężczyzn). Większość z nich śpiewa od ponad 25 lat. Chór jest chórem mieszanym, czterogłosowym. Dyrygentem chóru od ponad dwudziestu lat jest Andrzej Charytoniuk. Przed nim funkcję tę sprawowali Konstanty Walczuk – 15 lat oraz Henryk Rozporski – 33 lata.

Zdaniem chórzystów, dzięki dyrygentowi Henrykowi Rozporskiemu, starannie opracowującemu różne pieśni, zespół ma w repertuarze ponad 200 utworów o różnym charakterze. Są wśród nich pieśni patriotyczne, ludowe, żołnierskie, sakralne i biesiadne. Taki urozmaicony program zaprezentowany został podczas jubileuszowego popisu.
– Kiedyś koncertowaliśmy bardzo często, bo zapraszano nas do udziału w licznych uroczystościach. Teraz sami musimy zabiegać o występy. Dlatego często śpiewamy w bialskich kościołach. Repertuar sakralny mamy tak urozmaicony, że obejmuje on pieśni na różne okazje od kolęd i pieśni wielkopostnych po utwory maryjne – mówi prezes Zarządu Chóru Izabela Semeniuk.
– Tworzymy wyjątkowo skonsolidowany zespół, a doskonałą atmosferę podtrzymują spotkania towarzyskie, na które zapraszamy też rodziny chórzystów. Opracowanie nowych utworów trwa niekiedy długo, ale nie zrażamy się trudnościami. Wszyscy mamy dość poważny staż i śpiewanie sprawia nam ogromną satysfakcję. Nie liczymy, więc czasu poświęcanego na próby, choć spotykamy się regularnie dwa razy w tygodniu – dodaje prezes Izabela Semeniuk.
Kto wie, czy zespół istniałby tyle lat gdyby nie życzliwość i pomoc finansowa zarządu spółdzielni.
– To pasja ich życia. Dlatego wspieramy ich jak tylko możemy i dumni jesteśmy z tego, że wciąż pozostają wizytówką naszej spółdzielni – mówi prezes Zarządu bialskiej „Społem" PSS Eugeniusz Mazur.
Prezes Eugeniusz Mazur, o przyszłość chóru się nie martwi. – Kiedy przyszedłem do spółdzielni 20 lat temu, wróżono chórowi rychły koniec. Tymczasem śpiewa do dziś. Wbrew pozorom ciągle ktoś młodszy zasila jego szeregi. Myślę więc, że chór jeszcze długo będzie cieszył nasze uszy – podkreśla prezes Eugeniusz Mazur.
Z okazji jubileuszu Chóru „Społem" PSS w Białej Podlaskiej, Bialskie Centrum Kultury wydało płytę: „60 lat Chóru „Społem". Biała Podlaska 1954-2014", z dwudziestoma najpiękniejszymi utworami w jego wykonaniu.