Działalność społeczno – oświatowa WSS „Społem" Sródmieście w pierwszym kwartale 2019
Po raz piąty w styczniu odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek „Kolędowy czas... , którego organizatorem jest współpracujące ze śródmiejską spółdzielnią Przedszkole nr 41 „Wiślana Kropelka". Uczestnikami Przeglądu były dzieci z 28 przedszkoli i dwóch klas ze Szkoły Podstawowej nr 34 . W trzech turach uczestniczyło 230 małych wykonawców. Zmieniona konwencja polegająca na narracji bożonarodzeniowych wydarzeń poprowadzona przez rodziców nadała występom szczególny wyraz.
Zróżnicowana aranżacja i prezentacja znanych kolęd i pastorałek prezentowana przez wykonawców z zainteresowaniem została przyjęta przez zaproszonych sponsorów, rodziców, oraz pensjonariuszy pobliskiego domu pomocy społecznej. Wśród patronów styczniowego wydarzenia była społemowska spółdzielnia i jej partnerzy handlowi .O słodkie wypieki zadbała Pracownia Cukiernicza Górnicki & Suchanek, a witaminy w postaci warzyw i owoców zapewniła spółka BURY.
Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Osób Słabowidzących nr 8 im. dr Zofii Galewskiej, z Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 i pięcioletnia Marysia z Przedszkola nr 41 „Wiślana Kropelka" wzięli udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym w Chełmnie z okazji obchodzonych tam Walentynek. Konkurs plastyczny i literacki noszący tytuł „Na świętego Walentego ... Różne Oblicza Miłości „ pozwolił jego uczestnikom na wyrażenie zdania na temat czym jest miłość w wizji plastycznej lub w formie literackiej.
„Społem" po raz trzeci odnotowała fakt zainteresowania się konkursem ze strony uczniów z w/w placówek. Komisja konkursowa przy ocenie prac brała pod uwagę zgodność z tematem, interpretację własną, walory artystyczne , kompozycję w przypadku pracy literackiej oraz środki wyrazu. Z radością odnotowaliśmy fakt przyznania I nagrody i wyróżnienia uczennicom SOSW . Nagrodzonymi zostały Gabriela Wilga i Zuzanna Łukasiak. Pomimo braku nagród czy wyróżnień od organizatorów dla Klaudii Muzińskiej, Kamili Ozimek, Krzysztofa Bauc, Katarzyny Nowikow , Katarzyny Berkiety, Marysi Drzewińskiej za ich udział w tegorocznej edycji został doceniony przez śródmiejską spółdzielnię, która przygotowała dla nich również okolicznościowe dyplomy wraz z upominkami ufundowanymi przez partnera handlowego spółkę AMA w postaci kosmetyków do pielęgnacji ciała.
Współpraca z Branżowymi Szkołami i Szkołami Specjalnymi przysposabiającymi do Pracy występującymi pod nazwą Zespołu Szkół Specjalnych z roku na rok poszerza się o nowe zagadnienia W lutym placówka nr 105 z ul. Długiej była organizatorem Międzyszkolnego Turnieju Warcabowego. Gra w szachy jest jedną z metod aktywizowania uczniów. Szachy to nie tylko gra to także sposób na integrację, wykorzystanie wolnego czasu , nawiązanie sportowej rywalizacji, sposobem na dowartościowanie , rozwijanie zasad fair-play. radzenie sobie z przegraną , pozyskiwanie umiejętności przestrzegania zasad i reguł. W placówce wychowania poza szkolnego VII Ogrodzie Jordanowskim przy ul. Namysłowskiej wzięło udział 32 zawodników z sześciu szkół o wyżej wspomnianych specjalnościach.
Wspierający organizatorów partner handlowy spółdzielni firma JBB z Łysych zabezpieczyła przekąskę dla graczy w postaci parówek Dobropolanek oraz dołożyła swoje gadżety firmowe do przygotowanych przez organizatora nagród.
autor: mgr Anna Tylkowska
Prezes Zarządu WSS Śródmieście